Kralj vseh bolezni: Biografija raka – Siddhartha Mukherjee

Leto izida: 2012
Vezava: Trda
Število strani: 640
Jezik: slovenski
Založba: Modrijan

Dodatne podrobnosti

Lokacija

Skladišče, Trgovina Celje

Izvirna cena je bila: €39,50.Trenutna cena je: €20,00.

Kategorije , Oznaka

18 na zalogi

Delo, ki ga je avtor podnaslovil Biografija raka, predstavlja tega »kralja vseh bolezni« na prav tak – biografski – način. Avtor ne občuti raka kot nekaj, temveč kot nekoga. S to knjigo prodira v sam um te bolezni, v njeno vedenje, v njeno temno veličino. Poseže v začetke zgodovine naše civilizacije, ko so pradavni zdravniki glede te bolezni zapisali, da »zdravila ni«, in spremlja načine zdravljenja ter raziskovanje raka vse do danes, do tarčnih terapij, kombiniranega zdravljenja in predvsem do vse močnejše zavesti o pomenu preprečevanja bolezni. Slikovit in izčrpen zgodovinski prikaz razvoja človeškega razumevanja raka in delno tudi razvoja same bolezni je podprt s številnimi znanstvenimi raziskavami ter bralcu še posebej približan skozi zgodbe posameznikov; tistih, ki so doživeli »čudežno« zdravilo in si bodisi povsem opomogli bodisi si vsaj podaljšali življenje, in tistih, ki so pomembno vplivali na raziskovanje in zdravljenje raka. Knjiga odgovarja na temeljno vprašanje, kaj rak sploh je. Odgovor se počasi zlaga pred očmi bralca kot sestavljanka, katere ključni delci so bili odkriti šele pred kratkim, ko je bila razvozlana celotna človeška DNK in se je razkrilo, da vzrok raka – tako kot tudi njegove oblike – ni en sam, da gre za skupino dejavnikov in da pri tem igrajo pomembno vlogo genske mutacije.

Pokrajina raka je prostrana, razgibana, temačna in tudi svetlejša, predvsem pa je raznovrstna. Nekoč smo z rakom tekmovali tako, da smo ga skušali ustaviti in premagati frontalno, na eni ravni, z enim zdravilom oziroma terapijo. Ta bitka je bila vnaprej izgubljena, kajti nasprotnik je obvladal vse preveč trikov: spreminjanje, prilagajanje, zasedo, potuhnjenje. Danes se tekma odvija drugače. Bolezen vleče poteze, znanost ji skuša slediti pri vsaki posebej in predvideti ter preprečiti njeno naslednjo, morda usodno potezo. Univerzalnega zdravila proti raku ni – tako kot zanj ni univerzalnega vzroka.

Avtor nam bolezen predstavlja skozi časovno, čustveno, znanstveno prizmo, hkrati pa ne spregleda krute ironije tega, da rak ni zunanji, temveč notranji, »naš« sovražnik. Knjiga nas popelje na osupljivo potovanje skozi čas in na tej poti se utegne naš strah pred rakom preoblikovati v radovedno spoštovanje in razumevanje tistega, čemur avtor pravi osebnost raka.